fbpx
|
  • סגור לתגובות על כל מה שצריך לדעת על תחום התיווך בנדל"ן
  • Comments

כל מה שצריך לדעת על תחום התיווך בנדל"ן

כל מה שצריך לדעת על תחום התיווך בנדל"ן

בסרטון הבא מוטי כליפה, מנכ"ל Next Level מסביר מה הדרך והשיטה להצליח בתחום הנדל"ן

שוק הנדל"ן בוער וכך גם שוק התיווך. ענף התיווך במקרקעין מושך אנשים שונים ומגוונים מכל קצוות האוכלוסייה: חיילים משוחררים, סטודנטים, משני קריירה, פורשים, גמלאים ובעלי מקצועות חופשיים אשר קשורים לתחום הנדל"ן: אדריכלים, מעצבי פנים ועוד. המכנה המשותף לכולם הוא שהאנשים הללו, שונים ומגוונים ככל שיהיו, רוצים להיכנס לתחום שבו מבחינת ההכנסה הפוטנציאלית ניתן לומר שהשמים הם הגבול.

אז רגע לפני שאתם רצים להירשם למבחן המתווכים, הנה כמה דברים שחשוב לדעת:

  תנאים לקבלת רישיון מתווכים בישראל

בחוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו-1996, נקבעו התנאים לקבלת רישיון תיווך. מי שיכול להוציא רישיון תיווך הוא אזרח או תושב של מדינת ישראל או תושב חוץ שניתן לו היתר כדין לעבוד בישראל, מלאו לו 18 שנה, הוא אינו פושט רגל, הוא לא הורשע בעבירה שמפאת חומרתה או נסיבותיה אין הוא ראוי לשמש מתווך במקרקעין. אדם שנידון לעונש מאסר בפועל יכול לקבל רישיון תיווך אם סיים לשאת את עונשו שישה חודשים לפחות לפני הגשת הבקשה לרישיון.

 

   מעבר של מבחן המתווכים

העיסוק בתיווך מקרקעין מחייב מעבר מבחן המתווכים של משרד המשפטים ותשלום אגרות. מבחן המתווכים נערך פעם ברבעון בבנייני האומה בירושלים.  בשנת 2012, נכנסו תקנות חדשות לחוק המתווכים נושאי בחינה, והתווספו סעיפי חוק והרחבות לחוקים קיימים אשר עוסקים לדוגמא בתמ"א 38, ופסקי דין רבים בנושאי התיווך, החוזים והמקרקעין. באופן כללי, הרמה של המבחנים עלתה בשנים האחרונות ולכן קשה יותר לעבור אותה מבעבר. צריך להבין יותר את הדברים לעומקם, לתרגל המון מבחנים ולעבור תהליך למידה מקצועי, נכון, ולא פחות חשוב – מהנה, כדי לעבור בהצלחה את הבחינה.

   עמלת התיווך

העבודה בתיווך מקרקעין כרוכה בלא מעט ההשקעה של זמן, מאמץ, יישום של שיטת עבודת מסודרת ונגזרת מתכניות הכשרה מסודרות שהרשת מעבירה. העמלה המקובלת במכירה של דירה הינה 2%+מע"מ מהקונה ו 2%+מע"מ מהמוכר. באזורים אשר מאפיינים משיכה גדולה של משקיעים, כמו בכרמיאל, יש גם דירות במחירים של בין 400-500 אלף שקל, עמלת המתווך יכולה להתאפיין במינימום 10,000 שקל +מע"מ".

מבחינה משפטית, מקורה החוקי של עמלת התיווך טמונה בתקנות המתווכים פרטי הזמנה בכתב. בתקנות נקבע שעמלת המתווך היא מה שהוסכם בין המתווך ללקוח והאם העמלה כוללת מע"מ. יחד עם זאת, אי אפשר להתווכח כי הנוהג שהושרש במדינת ישראל בענף התיווך במקרקעין הוא שהעמלה המקובלת, לדוגמא במכירה של נכס למגורים ובמקרה הנפוץ, דירה, הינו 2%+מע"מ מכל צד. בהשכרה – הכללים שונים.

חיבור למאמן מקצועי ומנוסה

העבודה בתיווך מקרקעין היא עבודה על בסיס הצלחה – מכרת דירה-הרווחת, לא מכרת-לא הרווחת, לכן, החיבור לחברה מקצועית ומוכרת בענף התיווך הוא קריטי, שכן אחוז הנשירה של סוכנים מענף התיווך הוא גבוה.
נשאלת השאלה: למה?
לרוב, סוכני נדל"ן נושרים בשל העובדה שהם לא מקצועיים מספיק. המתווך, כדי לנצח במשחק, חייב להיות ישר, אמין, מקצועי, להבין את צרכי הלקוח, לדעת משורש העניין מה הערך המוסף האמיתי שהוא מביא עמו וכיצד הוא מצדיק את עצמו בתהליך ע"י מתן שירות בעל ערך מוסף ללקוח העולה על הציפיות שלו וכן ע"י ניהול משא ומתן מוצלח. כיום, כאשר שוק הנדל"ן בוער, אין בעיה להביא קונה, אלא יש בעיה להביא קונה שסוגר את העסקה. לסגור עסקת תיווך במקרקעין זו אומנות, וכדי לעשות זאת צריך להיות מומחה. בשביל להיות מומחה צריך ללמוד מהמקצוענים באמת, אלו המתמחים כבר שנים בעסקאות נדל"ן.

פתיחת עסק

ענף התיווך בישראל, בדומה מאד לענף התיווך בעולם, אינו מאופיין בעבודה כשכירים. סוכני התיווך, לרוב מסדירים את עסקיהם מבחינה חשבונאית בצורת עוסק מורשה או בדרך אחרת. שווה להתייעץ ולהסדיר את העניין עם רואה חשבון טרם תחילת העבודה בענף. היתרון של הקמת עסק בתחום התיווך הוא שבעסק מסוג זה הסיכון נמוך, אין מלאי או מוצרי מדף למכירה, אלא מוכרים את השירות של המתווך. יתר על כן, המצליחים הם אלה שבנו את עצמם והפכו למותג מקומי והפכו ליועצי נדל"ן מומחים בשכונה מסוימת. בכדי לעשות כן, יש להשקיע זמן, משאבים, לא מעט שיחות טלפון, הוצאות רכב וכרטיסי ביקור ופרסומים שצריך לקחת בחשבון. סוכן תיווך מתחיל חייב לדעת שצריך אוויר כלכלי לחודשים הראשונים לפעילות בענף – ההכנסה אינה מגיעה מיד. צריך לקחת בחשבון כמה חודשים בלי הכנסה.

כישורים אישיים

כדי להצליח בענף התיווך ולהגשים את הפוטנציאל הטמון בכל אדם אשר רוצה להרוויח סכומים יפים בענף, נדרשות לא מעט תכונות אישיות. "בניתי בשתי ידיים רשת תיווך ישראלית, אשר אבני היסוד שלה הן מקצועיות, איכות ורצינות. אבל במהלך הדרך גיליתי, שלא משנה כמה כלים מקצועיים אתה נותן לסוכני הרשת, כגון תסריטי שיחה טלפונית לפני תיאום פגישה עם לקוח, תיק פרזנטציה מסודר וסל כלים לטיפול בהתנגדויות, עקרונות מנחים לבניית אזור התמחות, ידע אדיר בניהול משא ומתן שהועבר על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ועל ידי הסוכנים המובילים ברשת זה לא מספיק", מספר מוטי קליפה מנכ"ל ומייסד של רשת "NEXT LEVEL". "בסופו של יום, לסוכן התיווך במקרקעין חייב להיות סל של תכונות אישיות בכדי להצליח, כגון, ייצוגיות, נחישות, כח התמדה, רצון ללמוד וליישם שיטת עבודה מסודרת, כושר ביטוי גבוה, יכולת הקשבה ובירור צרכים והכי חשוב – אהבה למקצוע. אלה האנשים שאנחנו מחפשים לעבודה בתחום ואלה האנשים שמצליחים".

לסיכום, בכדי להצליח בתחום התיווך צריך לא מעט יכולות וכישורים אישיים, ולהצטייד בסל כלים גדול לדרך כדי להפוך את החלום למציאות.
הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לתכנן, לשאול המון שאלות סוכנים וותיקים וחדשים כאחד,
והכי חשוב – למצוא בסופו של יום את המקום שבו תקבלו את האפשרות האמיתית להפוך למקצועיים ביותר!

רוצים לשמוע יותר על התחום

חייגו אלינו ישירות

04-8222199